Please click on the email icon below and I will add your details...........

 

Name

Nickname

Rank/Rate

Dates onboard

Location

email (optional)

First Commission 1945-46

John Annetts PO TGM 1945-46 Caernarvon
David Boardman Scouse AB(TS) 1945-46 Adelaide
Rod Channell AB 1945-46 R.I.P. -
Arthur Cook AB (TS) 1945-46 Worthing
William Davidson Bill LS 1945-46 R.I.P.
Jimmy Dickinson England & Pompey Footballer 1945-46 R.I.P.
Professor John H Dunning OBE A/LWtr Father of the field of international business and inventor of the "ecletic" paradigm 1946 R.I.P.
William Elliott Bill OD/AB 1945-46
Frank Franklin SPO 1945-46
Ronald  T Garrity Yorkie Stoker 1945-46 R.I.P.
Jack Haydock AB 1945-46 R.I.P.
John Hedges Tel 1945 R.I.P
George W Jenkins AB 1945-46  R.I.P.
Ronald  Kidd Scouse Tel 1945-46 Liverpool
Richard Laland Dick PO Seaman 1945-46 Leicester
Andrew Peden Chief ERA 1945-46 R.I.P.
Arnold Salter Mick AB  1945-46 Bedworth Warks
George  B Taylor Red A/PO RM (Radar) 1945-46 Birmingham
Stephen Thatcher Coder 1945-46 Llandudno
Harold Walker Johnnie AB(Radar) 1945-48 R.I.P.

Members from this commission so far - 20

1956-58 Commission

Trevor Akeroyd Akers OD 1956-58 W. Yorks
Bill Bailey JSA(S) 1956-58
Bill Blake JSea 1956-58
Paul Ford Florrie AB 1956-58 Isle of Wight
John Hamer Jack Dusty SA(S) 1956-57
David Holt Tim OD 1956-58 R.I.P.
Dave Lloyd AB 1956-58 Eastbourne
Michael Lucock LTel 1956-58 Tewkesbury
Peter Matthews LSea 1956-58 R.I.P.
David Miles PO Elec 1956-58
John Mons-White Knocker JM(E) 1956-58 Washington
Peter Seed J.Sea 1956-58 R.I.P.
Ron Shipp OD 1957-59
Peter Shove Shovey EM1 1956-58 Gravesend peter.shove1@btinternet.com
Martin Thomas J.Sea 1956-58
Dennis Wait EM 1956-58 Leicester
Pete Whellams Scurrs LEM 1956-58 R.I.P.
Sam White Chief EA 1956-58 Fareham
Phil Wyncoll Sig (V/S) 1956-58 Sydney

Members from this commission so far -19

1958-59 Commission

David Cole Doc Stoker 1958-59 Leicester
Peter Collins Jumper EM 1958-59 Derby
Dennis Cracknell LS(RP2) 1958
Terry Duerden REM1 1958-59 Burnley
Paul Huffam REA5 (RNZN) 1959 New Zealand
Tony Ikel Ord Sea 1958-59 Ilford
Mike Middleton LSig 1957-59
Richard Molloy Ord Sea 1958-59
Michael Parker AB(UC2)TASOW 1958-59 Christchurch
John Roadknight SPO(V) 1958-59 Australia
Richard G H Searles EA 5th Class 1958-59
John Scott AB 1958-59 Kidderminster
Brian Sheldon Cook(S) 1957-59
Ron Shipp Ord Sea 1957-59

Members from this commission so far - 14

1959 - 61 Commission

Malcolm Abel REM 1959-61
Nick Bailey Lieut 1959-61 Canberra
Pete Barley* Pearl AB 1959-61 Bristol
Mike Billyard Mike JM(E) 1959-61
Terry Carter Nick LM(E) 1959-61 Spalding Lincs
Ray Clingan M(E)2 1959-61
Bill Cock* POM(E) 1959-61 R.I.P.
Ian Davidson Cook 1959-61 Plymouth
Peter Drabble JM(E) 1959-61 R.I.P.
Terry Duerden LREM 1959-61 Burnley
David Ebbit Ebbo M(E) 1959-61 Annapolis USA
Michael Eggar 1959-61
Fred Foster Black Fred CPO Elec 1960-61 Bridgewater
David Hill Pusser AB 1959-61 Birmingham
Tony Holmes Brum EM1 1959-61 Wednesbury
Eddie Howe JSea 1959-61 Hawick
John Howorth Scouse PO EL 1959-61 Plymouth
Derek Hughes* Taff LSA(S) 1959-61 Wrexham
Keith Humphreys* Humph EM1 1959-61 Durham
Tony Ikel Ord Sea 1958-60
Howard Jenkins* REA 1959-61
Mick Kester JSea 1959-61 Plymouth
Ray Kesterton EM 1959-60
John Malham Mal AB Gunner (Ship's Diver) 1959-61 Lee-on-Solent
Tony Marr EM 1960-61 Spain
Tom McCallion* Mack AB 1959-61
Ken McDonnell Geordie LM(E) 1959-61 Mid Wales
Tom Mullen Jock LS 1959-61 R.I.P.
Robert O'Halloran JSea 1959-61 St Austell
Geoff Percival OS (UC*) 1959-61 Aberdour, Fife
Gerald Petchey Blossom AB(TAS) 1959-61 North Shields
Colin Scarborough JSea 1959-61 Lakes Entrance Vic  Australia
Thomas Smith Smudge REM1 1959-61 Eastbourne
Bill Turton LS SWD 1959-61 Wales
Tony Watson* Soapy AB 1959-61 R.I.P. formerly Spain
Arthur Worboys Jerry TO/LTO 1959-61 Mornington Vic Australia
Members from this commission so far - 35 

1961-62 Commission

Mike Allen Darby A/Cook 1961-62
Trevor Akeroyd Akers AB(RP2) 1961-62 W. Yorks
Eric Alford 1961-62
Bob Almey JSea 1961-62 Norfolk
Frank Burnside LM(E) 1961-62 Guisborough
Kev Canning Scouse AB 1961-62 St Helens
Peter Davies AB(UW2) 1961-62 Leicester
Dave Chorlton Charlie M(E)1 1961-62 Perth WA
Martin Door Knocker A/LREM 1961-62 France
Campbell Dowie  Jock RO(G) 1961-62
Kenneth Downie Skate Boy - JSea 1961-62 Castle Kennedy
Frank Fenn* EM1 1961-62 Burnley
Dsvid Freeman Fred AB 1961-62
Michael Green Jim JM(E) 1961-62 Wallsend
George Hale Scouse M(E) 1961-62 Manchester
John Jackson Jacko LM(E) 1961-62 Belfast
Henry S Luther Hud M(E) 1961-64
Alastair Martin Pincher A/PO EL 1961-62 Fort William
Robin McCormack Mac JM(E) 1961-62 Brighton
Peter Moon M(E) 1961-62 R.I.P.
Clive Reah JSea 1961-62
Brian Shepherd* JM(E) 1961-62 Wrexham
Glyn Stevenson Steve JRO(W) 1961-62 Sheffield
Brian West Banjo LS(UW2) 1961-62 Leics
John Woolley Shep JSea 1961-62 Portsmouth
Frank Workman M(E)1 1961-62 Plymouth
Malcolm Yole M(E)2 1961-62

Members from this commission so far - 27

Long Refit Gibraltar November 1962 - May 1964

1964 - 66 Commission

John Anderson Andy JRO 1965-66 Greece
Joe Bates Basher AB 1966
Dennis Blackwell Blackie AB 1964-66 Towcester
Brian Burns Robbie AB/LS 1965-66 Leeds
John R Burton Dicky AB 1964-66 Melton Mowbray
Leslie Irwin Bryan Yorkie AB 1964-66
Cyril M Clueit Cyril LS(UC2)/Diver 1964-65
Pat Conlon Paddy EM 1964-66 Ireland
Fred Cooper Fred AB Gunner 1964-66
Michael Copham Mick M(E)1 1964-66
G J Derges Jan AB Gunners Mate 1964-66
Ronald Downes AB 1965-67 Manchester
Frank Fowler Foxy M(E)1 1964-66 Stubbington
Peter Gannon AB Gunner 1964-66 R.I.P.
Jan Heggs Len LM(E) 1964-66 Kent
Nick Hibbard Jan Mech1 1965-67 Brighton
Mick Innes Jock AB 1964-66 R.I.P.
Peter Johnson Johnno AB Gunner 1964-66 Portsmouth
Alan Jones Mech3/2 1964-66 Wiltshire
Dave Jones JS 1965-67 Oswestry
Alick Lavers* Scribes PO Writer 1964-65 Torquay
Roger Lomer Lieut (g) 1964-66 R.I.P.
Ian McKenzie Mac M(E)1 Cumbria
Laurence Measey Harry Surg Lieut 1966
John Medland PO Writer 1966 R.I.P.
John Moore Pony AB(UW2) 1964-66 Shropshire
Dave Morris Mo RO 1964-66 Canada
David Oddie MEO Lieut 1964-66 Hampshire 
Chris Owen Jesse L/Sea(GL2) 1964-66
Henry Paxton JREM - REM 1964-66 Fife
Norman Phipps Norrie CEA App 1965
John Pink Pinky AB Gunner 1964-66 Hampshire 
Colin Richardson JRO 1965-66 Helston
Ken Rogers Sea 1964-66 Immingham
Vivian Rowe JM(E) 1964-66
Wallace Russell Russ EA2 1964-66 Dunedin NZ
Martin Sands Captain Cdr 1965-66
Robert Shawyer Tom RO 1964-66 R.I.P.
P W Smith Smudge M(E)1 1965-67 Leicester
Antony Stallard* Jumbo M(E)1 1964-65 Oxford
Terry Sully Jan L/S 1964-66 Cornwall
Dave Swinford Swifty RO 1964-66
John Thompson Tommo POM(E) 1964-66
Keith Thorpe J A/CK 1966 Dover
Eddie Vennard Paddy AB(TAS) 1964-66 Canada
John Watkins LM(E) 1964-66 Oxford
Brian Whincup Ginge/Scoops AB(UW2) 1965-66
Bob Williams Bungy Weapon/Mech 1964-66 Havant
Ray Wilson Tug OD (UC Basic) 1965-66

Members from this commission so far - 49

Last Commission 1966-69

Rodney Absolon Abbey LOEM 1967-69 Gloucester
Waldemar Adamek Wal JM(E) 1967-69 Farnham
Derek Adams Daisy J.Sea - AB 1966-69 Wiltshire
Leslie E Ayling Les  (WEO) Lt(SD)(WE) 1966-68 R.I.P.
R J Bates Dickie Cdr 1966-68
Brian Bayley Bill AB 1966-69 Holt, Norfolk
Ken Beales* ERA1 1967-69 Isle of Wight
Forbes Blanchet Charlie JSea - AB UC Sonar 1966-69
Steve Bovey Chief Lt(SD)(E)(ME) 1966-69 RSA
A F Bristow Tom PO Gunner 1966-69 Dunfermline
Jack Brown Buster OEM1 1966-68 Perthshire
Michael Brown Buster AB Gunner 1966-69 Portsmouth
John Butler EM 1966-67
Andy Campfield Jan AB 1966-69 Torpoint
Ken Carson Kit RS 1966-68 R.I.P.
Terence Challoner George AB(UC2) 1966-69 Whitehaven
David Chelsea Boot JM(E) 1967-69
Chris Chynoweth Cheyanne LS(RP2) 1966-69 Truro
Dennis Cox M(E)1 1966-69 Fife
Les Daniels* Danny M(E) 1966-69 Warrington
Roger Davage* Diver LM(E) 1966-69 Southampton
Albert Davies* Albie LM(E) 1966-69 Rochdale
Colin De-Jongh* Gong RO2 1966-69 Torquay
Keith E Disney Walt AB 1966-68 R.I.P.
Jim Donaldson* Scribes Wtr/LWtr 1966-69 Hartlepool hmscarysfort@gmail.com
John Eddy Jan PO Seaman (RP1) 1966-69 R.I.P.
Barrie Edwards* Bungy LPTI 1966-69 Bristol
Robert S Ellis Bob LCEM 1966-69 Plymouth
Lee Garrett Gary OD 1967-69
Norman Foster* Flossie J.Sea - AB (RP*) 1966-69 Portchester
Mick Fish Chips RO2 1966-67
Peter Franklyn HCO/Corro Lieutenant 1968-68
Ian Fraser* M(E)1 1966-69 Northampton
Jack Frost* Jack LM(E) 1966-69 Portsmouth
Anthony French RO2 1966-69 Lincs
Robin Gainsford HCO/QD/Diving Officer/Corro SLt/Lieut 1966-68 Dorset
Ken Garrett Gary OD 1967-69
Tony Gates Pearly AB (Gunner) 1966-69
Ray George AB 1968-69 Spain
David Gillatt Gilly LS(RP2) 1966-69 Arbroath
Dennis Gilmore Geordie RO2(T) 1968-69 Malta
Ken Grant App 1968-69
Douglas  Green Jimmy LEM/PO Elec 1966-69 Gloucester
Jim Greer Chippy Shipwright1 1966-69 Dunfermline
W H Grieves Jimmy POM(E) 1966-69 Hampshire
Roy Heirons* AB(Sonar) 1966-69 Teddington
Mick Hewitt AB Gunner 1966-69 N. Wales
Dave Highstead AB Radar (Buffers Yeoman) 1966-69 Norwich
Malcolm Hislop J.Sea -AB Gunner 1966-69 R.I.P.
Graham Holmes Yorkie M(E)1 1966-69 S. Wales
Alan Humphreys SA 1967-69 Andover
Brian Hurditch* Mech1 1966-68 Sheffield
J G Hurlbatt Jeremy Mid 1967-68
Michael Hurst* Sam RO2(T) 1966-69 Kings Lynn
Gerald Jeffery Jeff "L" Mech 1967-69 Bodmin
Paul Jeffreys Jeff REM1 1966-69
John Jennings JJ RO1(G)/LRO(G) 1966-68 Thame
Chris Joly ERA App/3 1967-68
Gareth Jones Little Jonah OD - AB 1966-69
James V Kidd Guns Lt/Lt Cdr 1966-69 R.I.P.
Bob Knights Bogie AB(RP2) 1966-69 Felixstowe
Reg Knott Jerry CPO (Buffer) 1966-69 R.I.P.
Ken Land AB(RP) 1966-69 R.I.P.
Alan Larcombe A/POM(E) 1967-68
M R Lumley Mike Mid 1967-68
Peter Martin Jimmy the one Lt Cdr 1966-69
George McAllan Jock M(E)1 1966-69 R.I.P.
Simon McCaskill Pilot (Nav) Lieutenant 1966-69 R.I.P.
Norman McMaster Mac AB 1966-69 Lancs
Paddy Miller Dusty PO Seaman 1966-69 Plymouth
Alan Moore Pony AB 1966-68 Middlesbrough
Geoff Moss Pat/Moses LOEM 1966-67 Plymouth
Billy Newton EM1 1966-69
Peter C D Norman Lieutenant 1966-68 Falmouth
Tommy Notcutt AB 1966-69 R.I.P.
David J Orme Stormy JRO-RO2 1966-69 France
Colin Orriss* Orrie AB 1966-69 Lowestoft
Chris Page JS (TAS)/Diver 1966-69 Lancs
Ken Perryman* Taff AB 1966-69 Newport
Gerald Petchey Blossom AB(TAS) 1966-68 North Shields
John Rainer M(E)1 1966-69
Brian Richardson* Richie M(E)1 1966-69 Portsmouth
Bob Short Dusty SA 1966-69 St Neots
John Shorter Lofty M(E)1 1966-68 Torquay
Graham W Smith* Smudge AB(GA2) 1966-69 Birmingham
Phil Smith Mid 1968-69 Swansea
Ronald M Smith* Smudge/Mansell RO2(T) 1966-69 Porthcawl
Nicholas Southward Nick REA App 1968-69
John Swift Speedy OEM1 1966-69
John D Taylor Buck AB (Nav Yeo) 1966-69 Plymouth
Phil Thurlbourn Jack Dusty SA 1966-69 Cambs
Roland Torrens Paddy Mid 1968 Canberra
Alan Tully* George AB 1966-69 Bedford
Geoff Vibert JEM 1966-69 Jersey
Roger Walker TAS Lieutenant 1966-69 Hampshire
Brackley Warnes Ginge AB-A/LSea 1966-69 R.I.P.
Nick Waterhouse LM(E) 1966-68 Macau
Wayne Watkins Taffy RO2 1966-68 S. Wales
Rich White M(E)2/1 1968-69 Gloucester
Ron White Knocker JRO - RO2 1966-69 Derbyshire
David R Williams Bungy M(E)2 1966-67 Plymouth
John G Williams Scouse/Bungey AB 1966-69 Tennessee USA
John Wilson Tug POCEL 1967-69 Aberdeen
Geoffrey E Woolf Ernie M(E) 1967-69 Weston S. Mare
Keith Wren Jenny LS(Gunner) 1967-68 Holland
William Young* Brigham LM(E) 1966-69 Aberdeen
* Attended reunion on 6th October 2006

Members from this commission so far -106

Total members to date - 270